Stalo sa už peknou niekoľkoročnou tradíciou, že mesiac September sa v našej obci spája s oslavami Baníckeho dňa. Chceme zostať aj naďalej verní tejto tradícii, takže sobota 3. septembra 2011 bola v našej obci iná ako tie ostatné, sviatočná, slnečná, ale hlavne “banícka”. Oslavy sa začali pietnou spomienkou na miestnom cintoríne, nasledoval alegorický sprievod obcou za účasti členov občianskych združení, členov Baníckeho spolku Bratstvo Smolník & Smolnícka Huta, pozvaných hostí, sympatizantov a samozrejme našich detí, ktoré sú pýchou každého sprievodu. Oficiálna časť programu bola pred Reštauráciou Alžbetin dom, oslavy Baníckeho dňa otvorila starostka obce PhDr. Margita Brutovská, zaznela nemecká banícka hymna a niekoľko piesní v podaní členov KNS Smolnícka Huta. Členovia SZZP Smolník sa taktiež predstavili krásnym pásmom baníckych, ako aj ľudových piesní. Kultúrny program spestrila dychová hudba Seľanka, rómska skupina Violino a skupina Ščamba, ktorá so svojim programom zabavila všetkých prítomných. V tento slávnostný deň bolo pripravených aj mnoho sprievodných akcií, nafukovací hrad a trampolína pre našich najmenších, stánky s ovocím, hračkami, textilom a ukážkami  ľudových remesiel. Rezbár pán Kinský ukázal svoju úžasnú zručnosť a pre spomienku zhotovil dreveného baníka, ktorý bude zdobiť námestie našej obce. Samozrejme, nechýbal guláš o ktorý sa tento rok postarali členovia PZ II Smolník, za čo im patrí naša vďaka. Ďakujeme aj spoločnosti Lesy Smolník s.r.o.,  pracovníkom Reštaurácie Alžbetin dom za prípravu a podávanie občerstvenia. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii Baníckeho dňa, fotografie z akcie určite všetkých utvrdia v tom, že Banícky deň v roku 2011 sa naozaj vydaril  (a dokonca nám vyšlo aj počasie…)
Na kultúrno – spoločenské podujatie Banícky deň prispel aj finančnou dotáciou Košický samosprávny kraj.

 

Comments (4)

 • hviezdicka

  Fotky pekne, video tiez pekne spracovane az na tu hudbu. Ak je tematikou banicky den, preco nie melodia alebo nejaka banicka pesnicka??? Asi by ich bolo nutne poznat!!! ale mozno sa treba len v okoli popytat a niekto by uz nieco poradil.

 • Peto

  Super fotky. Inak predavala sa tam aj cerstvo nova kniha Posledni Dolinari – Die letzten Grundler od Rafaela Szaboa (vidno na niektorych snimkach), pricom predaj bol spojeny s autogramiadou samotneho autora.
  Je to hodnotna kniha (187 stran, mnozstvo farebnych foto + zhrnutie v nemcine), zachytavajuca davnejsiu aj nedavnu historiu dolinarskeho uzemia, a hlavne so zameranim na Smolnik. Kto si ju nestihol zakupit, tak sa da par vytlackov kupit napriklad v Smolniku v drogerii Mach.

 • Gabika

  Zdravím všetkých a prajem krásnu,slnečnú jeseň:).Aj keď s oneskorením,ale nedá mi zareagovať na video:).Musím “povedať”,že mne osobne sa hudobný podklad veľmi páči,lebo vyjadruje veselosť a radosť z krásneho dňa,ktorého som sa aj ja osobne zúčastnila.Naozaj sa veľmi vydaril,k čomu prispelo aj krásne,slnečné počasie.Keďže som pôvodne vyštudovaná geológ-baník:),poznám aj zopár baníckych skladieb a neviem,či by boli vhodné k takto spracovanému videu.Taras,máš to krásne,jednoduché,výstižné.Teda z môjho pohľadu:)

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).