V mesiaci September nezabúdame na banícke tradície našej obce a organizujme v spolupráci s Občianskymi združeniami obce, pod záštitou Baníckeho spolku Bratstvo Smolník – Smolnícka Huta BANÍCKY DEŇ. Tohto roku sa Banícky deň konal 14. septembra 2013 so začiatkom o 14.00 hodine na miestnom cintoríne pri pamätníku banských nešťastí. Oficiálna časť Baníckeho dňa sa začala pietnou spomienkou a pokračovala alegorickým sprievodom obcou pred Reštauráciu Alžbetin dom.

Rok 2013 je pre našu obec výnimočný aj dôležitými historickými medzníkmi – pripomíname si  770. výročie od prvej písomnej zmienky o obci Smolník, ako aj 686. výročie udelenia výsad kráľovského mesta. Účasťou na Baníckom dni nás tohto roku poctil  poslanec NR SR Ing. Antonín Cicoň, tiež zástupcovia mesta Gelnice s pani primátorkou, ako aj  členovia Baníckych spolkov a cechov z Rožňavy, Rudnian a Sloviniek. Po oficiálnej časti nasledoval kultúrny program v ktorom sa nám predstavili hudobným vystúpením členovia KNS a SZZP v Smolníku, s peknými pesničkami nás zabavila Seľanka, folklórny súbor Čačina nás potešil úžasným vystúpením. Privítali sme medzi nami aj nášho rodáka p. Rafaela Szaboa, ktorý za asistencie pani starostky a predsedu Baníckeho spolku Bratstvo Smolník – Smolnícka Huta “privítal do života” svoju novú knihu. Členovia divadla Teatrálnej skratky zo Spišskej Novej Vsi si pre nás pripravili divadelné vystúpenie “Bebekovci – stredoveká mafia”, ktoré nám priblížilo históriu nášho regiónu.

Aj napriek nepriaznivej predpovedi počasia nás nesklamalo ani slniečko, pre všetkých návštevníkov boli k dispozícii rôzne stánky, deti sa tešili z nafukovacieho hradu, trampolíny a dokonca sme mali aj detský kolotoč so strelnicou. K Baníckemu dňu patrí aj dobrý guláš a že ten “náš” bol naozaj vynikajúc sa zaslúžili členovia PZ Smolník II. Ďakujeme všetkým, ktorí akoukoľvek formou prispeli k tomu, že tohtoročný Banícky deň bol vydarený a že našu obec práve v tento deň navštívilo veľa dobrých ľudí. Vďaka patrí aj  “MOTÝĽOM” za ozvučenie, osvetlenie a super hudbu…  Atmosféru Baníckeho dňa si môžete vychutnať aj na priložených fotografiách.