Víkend 7.9. – 9.9.2018 patril oslavám 775. výročia od prvej písomnej zmienky o obci Smolník. Oslavy začali už v piatok 7.9. prednáškou pána Otomara Vasilcu v penzióne Marianna “História Obce Smolník v kocke”, kde si tí, ktorí si našli čas mohli vypočuť mnoho zaujímavých faktov a detailov o miestnej histórií nie len baníctva.

Tak ako po minulé roky sobotňajšia oslava Baníckeho dňa začala pietnou spomienkou na cintoríne pred pamätníkom banských nešťastí. Po spomienke na tých, ktorí v baniach nechali svoj život, prešiel obcou alegorický sprievod za účastí dychovej hudby Prakovčanka, šikovných a krásnych mažoretiek, členov banského spolku Bratstvo Smolník a Smolnícka hudba s malými permonikmi a ďalšími váženými hosťami z banských spolkov.

Slávnostné otvorenie a kultúrny program boli pripravené pre širokú verejnosť a všetkých návštevníkov, ktorí prišli osláviť a vzdať česť baníckej histórii Smolníka. Po slávnostných príhovoroch pána starostu Radoslava Dlugoša, Ing. Jozefa Valka – predsedu baníckeho spolku Bratstvo Smolník a Smolnícka Huta a nášho váženého hosťa doc. Ing. Juraja Ďurove PhD., ktorý sa prihovoril v mene združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska, začal kultúrny program. Svoje umenie a talent predviedli mažoretky z Prakoviec. Svojím krásnym spevom nás potešili talentované dievčatá zo Smolníka Sárka a Betka Strakové. Krásnym programom nás prišli potešiť členovia folklórneho súboru Šarišan. Úsmev na tvárach vyčaril nám všetkým Ander z Košíc so svojím nestarnúcim zmyslom pre humor. Funky kapela Šani Sassi Band sa postarala o hudobné spestrenie programu. Na záver vystúpila skupina Motýľ, ktorá nás svojou hudbou zabávala do neskorých večerných hodín.

Okrem kultúrneho programu bol pre navštevníkov pripravený guláš, pivo a chutné pagáče. Pre deti nechýbala trampolína a predajcovia hračiek a cukrovej vaty.

Bodkou za oslavami baníctva bol nedeľný koncert Maroša Banga po slávnostnej omši v kostole svätej Kataríny Alexandrijskej. Tento charizmatický nevidiaci spevák predviedol svoj talent spolu so svojou manželkou Alexandrou Bangovou.

[rl_gallery id="11199"]