Pamätáte si, keď prepukol vírus COVID-19 v Číne a postavili tam nemocnicu za 2 dni? Nebolo to tak dávno. A my sme sa zabávali na tom, či Číňania prídu k nám postaviť tak rýchlo diaľnice. Mali sme totiž pocit, že nás sa to vôbec netýka, že je to ďaleko, že nám sa to nemôže stať. Prešiel krátky čas, vírus je tu a začal sa týkať aj nás.

Apoštoli, ktorí chodili s Pánom Ježišom, boli tiež frajeri, keď si užívali iba pocty kvôli tomu, že s ním boli. Ale zrazu prišli veľkonočné sviatky, smrť Ježiša, prenasledovanie, ohrozenie a oni sa ustráchaní zavreli do večeradla a triasli sa od strachu.

Veľká noc však nie je o strachu. Je o Ježišovej smrti, ktorá víťazí nad tou našou smrťou, je o premožení hriechu, ktorý sa bytostne dotýka každého jedného z nás, je o vyslobodení z otroctva Zlého, je o nádeji z večného života a o radosti. Veľká noc sa týka každého jedného z nás!

Celý názov Veľkonočnej nedele je Veľkonočná nedeľa Pánovho zmŕtvychvstania. Myslím, že každý z nás videl už mnoho obrazov s touto tematikou – odvalený kameň od hrobu, spiaca stráž pri hrobe, anjeli, ktorí skladajú plachty v hrobe, apoštoli, ktorí pribehli k hrobu … Viete, ktorý obraz sa páči najviac mne? Ten, kde Ježiš kráča po schodoch von z hrobu – ale pohľad je zvnútra hrobu. Siluetu Krista ožiaruje svetlo, ktoré preniká do tmy hrobu. Svetlo ako symbol radosti, šťastia, nádeje, pokoja a istoty.

Drahí moji, prajem Vám, aby Vás nikto a nič nedokázalo obrať o radosť z Pánovho zmŕtvychvstania, lebo je to radosť pre každého jedného z Vás, či si to pripustiť chcete, alebo nie. Prežite tieto sviatky v pohode a bez stresu. Sviatky môžu byť „osekané“ – bez hromady jedla, veľkých ovácií a slávností – ale to skutočné a pravé – víťazstvo a radosť – sa „osekať“ nedá. Požehnané sviatky!

Mgr. Martin Keruľ